How Much Money Do You Spend On Food&drink Daily ?

Discussion in Food & Drink started by mbuzma • Jan 23, 2018.

  1. mbuzma

    mbuzmaActive Member

    Joined:
    Nov 22, 2017
    Threads:
    30
    Messages:
    107
    Likes Received:
    13
    I think I only spend about 5 $ on average, since I'm saving up for something and really need the money. I don't live in a first world country so it is easier for me to spend less on food and drink ( though of course, this is offset by having lower wages ). Even then I mostly buy healthy food, and only rarely fast food, soda and other unhealthy stuff.
    Anyway, how much do you guys spend on average ?
     
  2. mildredtabitha

    mildredtabithaActive Member

    Joined:
    Aug 29, 2017
    Threads:
    53
    Messages:
    329
    Likes Received:
    81
    When it comes to talking about daily, I rarely spend anything daily especially on days I stay at home unless some things I need in the kitchen are over. When I spend the day outside home, I can buy food for $1. So technically, what I will spend on food daily especially when I go out can range between$1 to $2.
     
  3. tallulah

    tallulahActive Member

    Joined:
    Jul 11, 2017
    Threads:
    8
    Messages:
    275
    Likes Received:
    54
    It is hard for me to calculate how much I spend daily on food. I always buy my food in bulk monthly. So a ball-park figure for my monthly shopping would be around $200 or so. But it also depends on the season. In winter, I tend to spend more on food than in summer. Maybe I eat more to keep warm :).
     
  4. Sirius

    SiriusMember

    Joined:
    Jan 8, 2018
    Threads:
    3
    Messages:
    38
    Likes Received:
    7
    Here's breakdown of what I spend on food on a daily basis:

    2 bananas: $0.7
    yogurt: $0.5
    fresh orange juice: $0.2
    150 grams of beets: $0.1
    50 grams of cereal: $0.2

    total: $1.7

    This is what I make sure I have at home every day. Of course, I eat other meals, as well. I would assume they cost no more than $1.5, which would bring the total to $3.2. That's in Eastern Europe by the way.
     
  5. remnant

    remnantActive Member

    Joined:
    Feb 23, 2016
    Threads:
    237
    Messages:
    929
    Likes Received:
    207
    On average, I use $2. I have found a good way to save on money for food since its recurrent expenditure and one can rate a good amount over time. Porridge mixed with cooking fat and some lemon tossed in and cooked together gives one a full delimi throughout the day and I can even spend less than 0.5$ when at home.
     
  6. dionnextherese

    dionnexthereseActive Member

    Joined:
    Nov 8, 2017
    Threads:
    0
    Messages:
    149
    Likes Received:
    15
    I'm still a student so I usually just bring packed lunch and snacks. But I also bring money with me and I spend $2 daily. But if I'm saving for something, I don't buy any food and drink because I have packed food and drink.
     
  7. Barida

    BaridaActive Member

    Joined:
    Aug 4, 2017
    Threads:
    5
    Messages:
    217
    Likes Received:
    50
    Well, it is nice to read how shrewd you're with spending less on food and drinks on a daily basis for that is the way one should get to save some funds for future investment purposes. I always try as much as I could to spend $3 daily on food and try not to have drinks until when it is weekend when I feel the need to relax.
     
  8. challengingthewriter

    challengingthewriterNew Member

    Joined:
    Jan 24, 2018
    Threads:
    1
    Messages:
    5
    Likes Received:
    1
    I don't spend money daily on food, I tend to buy food items, weekly. But it's less than $10 if I convert the rate I use to dollars. It mostly because I am lazy and I am far away from home. If I was home, I would spend more than $10 daily on food, but it won't be from my pocket. :)
     
  9. remnant

    remnantActive Member

    Joined:
    Feb 23, 2016
    Threads:
    237
    Messages:
    929
    Likes Received:
    207
    I have a caffeine addiction problem and feel like taking tea anytime of the day especially when I am outdoors and have to visit cafes as a result. Sometimes I can spend as much as $1 on tea but I am now trying to but my costs through drinking of copious amounts of water.
     
  10. wallet

    walletActive Member

    Joined:
    Jul 4, 2017
    Threads:
    8
    Messages:
    374
    Likes Received:
    51
    Wow, you are a saver, I cannot keep myself on buying less food or drinks. I usually spend around 20 -30 dollars every day for the food and drinks we consume (It is me and my wife and we have two kids), so being four people I don't think I spend too much.
     
  11. moneymania

    moneymaniaActive Member

    Joined:
    Oct 20, 2016
    Threads:
    13
    Messages:
    909
    Likes Received:
    112
    Over here, we also spend around only $5 to $6 on food, since my dad doesn't cook food anymore so he just buys them. I can cut it down to $2 or $3 since I buy canned goods, since it's cheaper.
     
  12. Alexandoy

    AlexandoyWell-Known Member

    Joined:
    Oct 3, 2016
    Threads:
    250
    Messages:
    1,460
    Likes Received:
    416
    For a family of 4 plus 3 dogs, our food budget is $10 per day. Our usual food is meat dish and for our dogs, we buy them meat or fish that we cook. The food budget covers breakfast, lunch and dinner. If you will ask, that budget is frugal already considering that we belong to the middle class family and what we eat are decent food with quality as priority. By the way, that includes fruits and desserts.
     
  13. luri

    luriActive Member

    Joined:
    May 7, 2017
    Threads:
    43
    Messages:
    506
    Likes Received:
    75
    I have never calculated how much money goes for my every day food. Usually I buy one month ration in advance, except vegetables, or the items that get damaged soon. based on my monthly expenses on food, I think I spend around $5 every day. Sometimes my daily budget for food is higher than $5, especially when I am eating a lot of meat products. Sometimes I fast (for health, of course) and my food budget is down to $1 (I drink only juice).
     
  14. Natasha0717

    Natasha0717Active Member

    Joined:
    Nov 2, 2016
    Threads:
    37
    Messages:
    181
    Likes Received:
    45
    This is a good question! I was just figuring out the other day how much I spend on food, and ways to make it last longer so I won't be so broke at the end of each month. I spend approximately $3.00 for lunch daily, and then when it comes to dinner, I usually make a casserole-type dish that I try to stretch out to last me a few nights. The cost to make a standard casserole (for me) is about $12.00. Been thinking about making larger portions to last me even longer. ;)
     
  15. iamawriter

    iamawriterActive Member

    Joined:
    Jun 25, 2017
    Threads:
    32
    Messages:
    474
    Likes Received:
    119
    Ours is a lavish household when it comes to eating and drinking. No account is kept on a daily basis I wonder if anyone keeps such an account. My advice to anyone is when it comes to eating and drinking no stinginess should be ethere. May be that can be done for clothes and stuff. I do no even make a concession for my favourite food - chocolates (lol)
     
  16. Krissttina Isobe

    Krissttina IsobeWell-Known Member

    Joined:
    Aug 23, 2015
    Threads:
    18
    Messages:
    1,788
    Likes Received:
    506
    I loved McDonald's 2/$3 which was a medium french fries and a double cheese burger just for $3! I enjoyed it, but it faded and I stopped buying. Today I found a $1 slurpee and 1.29 cheese taco taquito, so I like this which is cheaper. I know it isn't all that healthy, but it's cheap and when I'm on the go and hungry I like cheapest I can get. I like to keep a budget when I spend for my household. Now I saw a commercial for Wendy's 4/$4 so I'm going to check it out. I like Jack In The Box $1, 2, 3, $4 specials too. I got where it's easy to get with the bus and cheapest...so far I like 7-11 $1 slurpee and 1.29 taquito. I get a .69 cookie too at 7-11. It's good to get something under $5!
     
  17. littlewitch66

    littlewitch66Active Member

    Joined:
    May 4, 2017
    Threads:
    71
    Messages:
    601
    Likes Received:
    156
    It varies from day to day. Sometimes if the weather is bad I will make do with what I have in the house but then I might spend twice as much the next day. I would say I spend around £5-10 on a daily basis sometimes more and sometimes less and I do a big shop every 7-10 days.
     
  18. Ray1

    Ray1Well-Known Member

    Joined:
    Oct 8, 2016
    Threads:
    34
    Messages:
    1,405
    Likes Received:
    354
    I am not sure if there's a fixed food budget for my family of two (my wife and me) but I can give you a rough idea about my spending (only for food items which does not consist of gas and other related items). If we are in India the rough estimate is INR 5-8000 (roughly dollar 90-130 per month and if we are in Australia then it is about AU$ 400-500 per month.
     
  19. dane

    daneMember

    Joined:
    Jun 10, 2017
    Threads:
    4
    Messages:
    52
    Likes Received:
    7
    I've never actually tried to work it out. I buy all my groceries once a month or so. Usually if I buy anything at any other time, it's because it ran out suddenly. If you're talking about takeout, then I only eat out about once a week or so. Basically, I spend on healthy food rather than takeout.
     
  20. larryl332

    larryl332Active Member

    Joined:
    Oct 31, 2016
    Threads:
    0
    Messages:
    899
    Likes Received:
    71
    Well it just depends on a lot, but I love the days when I can think back and realize I did not spend anything on food. Of course that means it is something I probably already bought, but still it is a good feeling.